Jaki fiołek zasadzić w ogrodzie?

W wielu polskich ogrodach królują fiołki, czyli kwiaty o względnie niewielkich rozmiarach, które jednak potrafią zachwycić zarówno wspaniałym zapachem, jak i ładnym wyglądem. Co jednak warto wiedzieć na ich temat?

Gdzie rosną fiołki?

Fiołek to nazwa, która obejmuje około 400 kwiatów rosnących w Europie, wiele z nich jest zaś bardzo popularnych w polskich ogrodach. Fiołki potrafią się przystosować do dość różnych warunków atmosferycznych i można je spotkać zarówno w strefie umiarkowanego klimatu, jak i rejonach górskich.

Jaka jest symbolika fiołków?

Fiołek jako kwiat powszechnie występujący na terenach europejskich stał się także obiektem symbolicznym, a w różnych kulturach nadawano mu szlachetne cechy, takie jak piękno, miłość, czy też prawdę. Fiołki są też wręczane podczas spotkań towarzyskich.

Fiołek wonny – popularny kwiat w polskich ogrodach

W polskich lasach i łąkach, a także ogrodach pojawiają się różne rodzaje fiołków. Fiołek wonny, który wydziela wspaniały zapach i posiada piękny kwiat jest wybierany przez wielu ogrodników. Warto przy tym pamiętać, o tym że ten kwiat prawidłowo rozwinie się tylko w odpowiednich warunkach. Fiołek wonny nie lubi bowiem zbytnio nasłonecznionych przestrzeni i wysuszonych gleb. Można więc go uprawiać także po mało nasłonecznionej stronie północnej.

webart