Sosny w ogrodzie pozwalają stworzyć własny, mały las, tuż za oknem. Trzeba jednak wybrać odpowiednie miejsce na ich zasadzenie, a także pamiętać o tym, że o te drzewa wywierają bardzo silny wpływ na otoczenie.
Dlaczego warto postawić na sosny w ogrodzie?
Sosny towarzyszą Polakom od wieków, a popularne są nawet nazwiska nawiązujące właśnie do sosen. Można więc powiedzieć, że sosny to polskie drzewa, które są dosłownie i w przenośni zakorzenione w polskiej tradycji.
W dodatku sosny uprawiać można w niemal każdym miejscu, nawet na glebie, na której inne drzewa by nie urosły. Sosny to także dostojne drzewa, który nawet w warunkach ogrodowych potrafią osiągnąć potężne rozmiary.
Gdzie posadzić i jak uprawiać sosny?
Sosna urośnie w niemal każdych warunkach glebowych, jednak najbardziej sprzyja jej mocno nasłoneczniona ekspozycja. Drzewa te potrafią przetrwać nawet silne mrozy i susze, jednak zaleca się ich podlewanie, jeśli od dłuższego czasu nie padał deszcz.
Dbając o sosny w ogrodzie, trzeba również pamiętać, że te drzewa bywają obiektem ataków wielu szkodników.
Jaka jest specyfika ogrodu pełnego sosen?
Zdecydowanie się na ogród pełen sosen rodzi wielkie konsekwencje dla obrazu całego ogrodu, które narastają wraz z latami i urośnięciem tych drzew. W sosnowym ogrodzie pada wielki cień, a same drzewa wydzielają specyficzny zapach. Wielkie drzewa zaś potrafią dodać wyjątkowej atmosfery całej nieruchomości.
Warto mieć świadomość, że duża liczba sosen, będzie miała także wpływ na zagospodarowanie całej pozostałej powierzchni ogrodu, a nawet takich konstrukcji jak np. altana. Niektórzy więc uważają, że nie należy sadzić w ogrodzie zbyt dużej ilości sosen, ponieważ potrafią one całkowicie zdominować cały ogród, a także wiążą się z pewnym ryzykiem. Upadek kilkunastometrowej sosny np. przewróconej silnym wiatrem może bowiem mieć fatalne skutki.