Jakie nożyce do żywopłotu wybrać?

Żywopłot pełni nieocenioną funkcję w ogrodzie, ponieważ pozwala zwiększyć prywatność domowników, spełnia role estetyczne, a także zapewniać cień. Chcąc jednak mieć naprawdę ładny żywopłot, należy o niego zadbać, a w tym celu konieczne jest zaś użycie właściwych nożyc żywopłotowych.

Jakie rodzaje nożyc można wyróżnić?

Kupić można zarówno nożyce ręczne, jak i te zasilane energią zewnętrzną. Pierwsze z nich zalecane są w przypadku mniejszych żywopłotów, w których występują gałęzie o małej średnicy. Takie ręczne sekatory w rękach osoby o dużej sile i zdolnościach manualnych mogą sprawić, że zapuszczony żywopłot w parę godzin zmieni się w małe dzieło sztuki.

W praktyce jednak, dużo bardziej wygodnym rozwiązaniem okazać się mogą elektryczne bądź spalinowe nożyce. Zaleca się ich kupno szczególnie wtedy, kiedy pielęgnacji wymaga żywopłot o sporej powierzchni, stworzony z grubszych gałęzi.

Dostępne są nożyce elektryczne z kablem, które można kupić po względnie niskiej cenie, jednak ich używanie może być problematyczne, np. przez wijący się kabel. Alternatywą są kosiarki elektryczne posiadające akumulator. Jeśli zamierza się je nabyć trzeba zwrócić szczególną uwagę na pojemność ich akumulatora, tak żeby nie trzeba było przerywać pracy co kilkadziesiąt minut, po to, aby naładować urządzenie.

Tak jak w przypadku praktycznie wszystkich urządzeń ogrodowych, tak i nożyce spalinowe odznaczają się największą mocą, dzięki czemu świetnie radzą sobie nawet w pielęgnacji ogromnych żywopłotów. Z drugiej jednak strony nożyce spalinowe są też najdroższe.

Warto też pamiętać, że typ zasilania nie jest wszystkim na co należy zwrócić przy wyborze nożyc. Duże znaczenie ma bowiem także to jakiego rodzaju są elementy tnące, a także szereg innych parametrów technicznych.

webart