Ogród w domu

Bardzo często mieszkając w domu czy mieszkaniu bez ogródka, nie możemy pozwolić sobie na uprawianie roślin na zewnątrz. Co wtedy zrobić?

Oczywiście własny mały ogród możemy także stworzyć w pomieszczeniu, ale trzeba o niego szczególnie dbać.

Wrażenie przebywania w ogrodzie wzmocnią także dekoracje, o których napiszemy w poniższym artykule.

Jak dbać o ogród w mieszkaniu?

Rośliny doniczkowe wymagają specjalnej troski.

Przede wszystkim, należy je regularnie podlewać ale nie można tego robić za często. Należy pamiętać o tym że każda roślina wymaga innej częstotliwości nawadniania i innej metody.

Niektóre kwiaty najlepiej spryskiwać tak, aby ich liście pozostawały wilgotne, a inne, na przykład storczyki, powinno się wstawiać na około godzinę do wody i odczekać, aż korzenie same pobiorą odpowiednią dla nich ilość wody.

Przed podlaniem rośliny należy sprawdzić palcem, czy ziemia jest wilgotna. Jeśli jest mokra, to znaczy że powinniśmy się jeszcze wstrzymać z kolejnym nawadnianiem.

Rośliny które kwitną, powinno się odżywiać raz na dwa tygodnie. Odpowiednie preparaty można kupić w każdej kwiaciarni gdzie doradzą nam, jaki rodzaj odżywki będzie najlepszy dla danego gatunku rośliny.

Nigdy nie powinno się stawiać roślin nad grzejnikiem lub w pobliżu innych bardzo ciepłych miejsc. Może im to zaszkodzić i spowodować wysuszenie.

Najlepiej znaleźć informacje o warunkach, w których roślina rozwija się najlepiej – może to być miejsce słoneczne lub zacienione, niższa lub wyższa temperatura.

Roślina ozdobą pomieszczenia

Wybierając kwiaty do wnętrza, możemy kierować się różnymi pobudkami.

Niektórzy chcą po prostu wnieść trochę zieleni do mieszkania, a inni wybierają specjalnie rośliny o ozdobnych liściach i pąkach kwitnących na różne kolory, aby przyciągały one wzrok.

Rośliny mogą uzupełniać wystrój wnętrza lub nad nim dominować – wszystko zależy od nas.

Często wybieraną rośliną jest dracena, pochodząca z Wysp Kanaryjskich. Dzięki temu że jest dosyć odporna na trudne warunki, nie wymaga specjalnej pielęgnacji. Im więcej światła do niej dociera, tym liście stają się bardziej kolorowe.

Nie można wystawiać jej jednak na bezpośrednie działanie promieni słonecznych, ponieważ liście mogą się przypalić.

Dekoracje ogrodnika

Rośliny nie są jedyną dekoracją, którą prawdziwy ogrodnik może posiadać w swoim domu.

Bardzo ciekawym pomysłem, jest ozdobienie ścian plakatami ze sklepu Dear Sam, w którym znajdziemy dużo motywów roślinnych. Wystarczy wejść w kategorię „Botaniczne” i naszym oczom ukażą się niezwykle kreatywne grafiki, pasujące do niemal każdego wnętrza.

Oprócz plakatów czy obrazów, warto zadbać także o eleganckie wazony na kwiaty cięte. Nie może ich zabraknąć w salonie, gdzie zazwyczaj przyjmujemy gości.

Pięknie malowana waza z ciekawym wzorem na pewno przyciągnie wzrok każdego, kto wejdzie do pomieszczenia. Niezależnie od tego, jakie kwiaty będą się w niej znajdować.

We wzory związane z ogrodnictwem i roślinami, możemy kupić także poduszki, koc, narzutę na kanapę, pościel czy też dywan.

Kwiaty w łazience

Ciekawym trendem, który jest coraz częściej stosowany, jest umieszczanie roślin w łazience.

Decydując się na taką dekorację warto jednak pamiętać, że nie każda roślina lubi dużo wilgoci. Łazienka jest natomiast miejscem, w którym para wodna osadza się na ścianach i szczególnie podczas kąpieli – może być tam zbyt wilgotno dla rośliny.

Do takich małych pomieszczeń nie dociera także zazwyczaj odpowiednia ilość słońca, dlatego dobrym rozwiązaniem jest zakup roślin sztucznych.

Obecnie w sklepach znaleźć można mnóstwo pięknych roślinek w doniczkach, które do złudzenia przypominają żywe kwiaty.

webart