Uprawa róż – o czym pamiętać?

Róże to kwiaty, które wzbudzają pozytywne emocje, a ich symbolika jest bardzo obszerna. Róże są także bardzo często uprawiane w polskich ogrodach, ponieważ ich zapach i wygląd są cudowne. O czym jednak warto wiedzieć, zanim zasadzi się ten kwiat w swoim ogrodzie?

Nie ma róży bez kolców – czyli jak pielęgnować te kwiaty?

Wbrew pozorom uprawianie róż w ogrodzie nie jest bardzo trudne, jednak chcąc mieć je naprawdę ładne, należy im poświęcić trochę czasu i energii. Różę sadzi się na wiosnę bądź jesień, a do prawidłowego rozwoju potrzebują żyznej gleby oraz dużej ilości słońca. Dużo zależy od ich odmiany, jednak co do zasady róż nie powinno się sadzić w silnie zacienionych miejscach, czyli np. przy drzewach.

Zanim zasadzi się róże, warto także przygotować odpowiednie podłoże. W tym celu należy dodać do gleby odpowiedni nawóz. Kiedy kwiat już wyrośnie, należy o niego zadbać, pamiętając szczególnie o tym, że róże bywają podatne na ataki grzybów, dlatego też konieczne jest jak najszybsze usuwanie chorych i przesuszonych liści. Należy także pamiętać o tym, aby przed zimą okryć róże, ponieważ są one wrażliwe na niskie temperatury.

Dlaczego warto uprawiać róże?

Róże to wspaniałe i zachwycające kwiaty, które w dodatku wzbudzają bardzo pozytywne skojarzenia, ponieważ są silnie wkomponowane w europejską kulturę, a ich symbolika jest ponadczasowa. Znaczenie róż jest zależne głównie od ich kolorów. Czerwone odmiany tych kwiatów są najpopularniejsze, ponieważ obdarowuje się nimi osoby, który się kocha. Uprawa róż, szczególnie tych czerwonych stała się więc wielkim biznesem, którego szczyt przypada na 14 lutego i święto zakochanych.

Warto pamiętać, że także róże o innych barwach mają swoją symbolikę. Na przykład biała róża jest symbolem niewinności, różowa – szlachetności, pomarańczowa – fascynacji.

webart