Jak uprawiać tuje?

Od kilku lat sadzenie tui w polskich ogrodach stało się bardzo popularne. Skąd jednak wzięła się moda na te drzewa iglaste i jak je prawidłowo zasadzić oraz pielęgnować?

Skąd wzięła się popularność tui?

Polacy coraz chętniej sadzą tuje z wielu względów, w tym także tych praktycznych. Do zalet uprawiania tui zaliczyć można bowiem:

  • Przepisy prawa – w Polsce coraz częściej dochodzi do konfliktów sąsiedzkich związanych z drzewami. Wielu sąsiadów żąda ich ścięcia bo według nich nadmiernie zacieniają ich nieruchomość. Polskie prawodawstwo jest zaś w tej kwestii nie jasne. Na ogół przyjmuje się jednak, że np. sosny sadzić można co najmniej kilka metrów od granicy, podczas gdy tuje mogą rosnąć tuż przy płocie.
  • Zapewnienie prywatności – tuje to drzewa, które rosną w sposób zwarty i świetnie spisują się w roli żywopłotu, dzięki któremu można się odgrodzić od ulicy lub sąsiada.
  • Bezpieczeństwo – większość drzew iglastych rośnie szybko i w kilka lat potrafi osiągnąć nawet kilkanaście metrów. W przypadku, w którym takie drzewo by upadło, np. w wyniku wichury, wywołane szkody mogłyby być bardzo duże. W przypadku tui takie ryzyko jest znacznie mniejsze.
  • Zajmowana przestrzeń – dużo ludzi, szczególnie na terenach miejskich, posiada małe ogrody, a każdy metr wolnej przestrzeni jest na wagę złota. Tuje zaś zajmują względnie mało miejsca.
  • Cena – zwykle w ogrodach sadzi się sporo drzew, np. wzdłuż całego ogrodzenia. Oznacza to, że nabyć trzeba dużą ilość sadzonek, a tuje można otrzymać po relatywnie niskich cenach.

Jakie tuje kupić?

Wyróżnia się wiele odmian tui, które jak na drzewa iglaste zwykle osiągają względnie mały rozmiar. W środowisku naturalnym można jednak spotkać okazy tui, które przekraczają nawet 50 metrów, a nawet więcej.

W ogrodach zaś tuje osiągają zwykle tylko kilka metrów wysokości, a spotyka się ich różne rodzaje. Jedni wybierają bardziej rozłożyste okazy, inny zaś preferują tuje o strzelistym kształcie.

Warto też pamiętać o tym, aby wybrać odpowiedni kanał zakupu tui. W marketach można się zwykle natknąć na bardziej atrakcyjne ceny, niż w szkółkach drzewnych, jednak często istnieje większe ryzyko, że nie przyjmą się one w danym miejscu.

Kupując tuje warto także zwrócić uwagę na ich rozmiar. Dużo taniej będzie nabyć kilkunastocentymetrowe niż te przekraczające metr. Z drugiej jednak strony tuje rosną wolno, jeśli chce się więc szybko mieć zwarty żywopłot, to warto postawić na wyższe egzemplarze.

Jak uprawiać tuje?

Tuje najlepiej jest sadzić w miejscach nasłonecznionych, lub przynajmniej w półcieniu. Kiedy zasadzi się je w zacienionym obszarze, np. od strony północnej to mogą one wyglądać znacznie mniej okazale. Przed posadzeniem tui, ważne jest odpowiednie nawożenie gleby, tuje lubią bowiem żyzną glebę.

Glebę powinno się zaś nawozić także po ich posadzeniu, najlepiej kilka razy do roku. Warto także pamiętać o tym, że tuje należy co jakiś czas przycinać i o tym, że nie są to rośliny odporne na chłód.

webart