Jak urządzić taras?

Taras to nieodzowny element ogrodu. Chociaż najczęściej kojarzy nam się z elementem elewacji domu, to bywa również wyznaczany jako element wydzielonej, twardej nawierzchni w ogrodzie. Bez względu na to, czy mamy do czynienia z tarasem przy domu czy w centrum ogrodu, zasady jego urządzenia są takie same. O tym, czego nie może na nim zabraknąć, wyjaśniamy poniżej.

Meble ogrodowe

Obecnie na rynku dostępna jest bardzo szeroka gama mebli ogrodowych. Wybierając odpowiedni zestaw dla siebie, warto wziąć pod uwagę ilość osób z nich korzystających, formę spędzania czasu na tarasie oraz materiał, z którego zostały wykonane. Na szczególną uwagę zasługują meble z rattanu odpornego na niekorzystne warunki atmosferyczne. Ważne jest również by przy okazji zakupu mebli z materacami czy poduszkami wybierać tekstylia odporne na deszcz, wilgoć, pleśń i kurz. Dodatkowo powinny być one wyposażone w pokrowce, które łatwo można ściągnąć i wyczyścić.

Podłogi

Tarasy budowane są z rozmaitych podłoży – najczęściej drewna lub betonu. W celu podkreślenia wypoczynkowego charakteru tarasu, warto zdecydować się na dywan. Doskonałym rozwiązaniem są zewnętrzne dywany 200×300, które na podłodze pełnią wiele funkcji. Przede wszystkim stanowią izolację dla stóp i umożliwiają chodzenie boso. Dodatkowo wyznaczają określoną przestrzeń tarasu (np. wypoczynkową czy jadalnianą) od pozostałej przestrzeni. Stanowią także bezpieczne miejsce do spędzania czasu z dziećmi. Dywany zewnętrzne wykonane są z materiałów odpornych na niekorzystne warunki atmosferyczne – nie tracą kształtu przy zmianie wilgotności i temperatury, a także nie blakną w przypadku intensywnych promieni słonecznych. Co ważne, dywany zewnętrzne dostępne są w bardzo szerokiej gamie kolorystycznej.

Oświetlenie

Wszyscy, którzy lubią wieczorem odpocząć na tarasie, powinni zadbać o nastrojowe oświetlenie. Wybór lamp dedykowanych na tarasy jest bardzo duży. Wiele z nich to lampy solarne niewymagające posiadania instalacji elektrycznej w ogrodzie. Warto także zapatrzyć się w nastrojowe latarenki z wkładem świecowym, które tworzą romantyczny nastrój.

Zadaszenie

Zadaszenie nie jest co prawda obowiązkowym elementem tarasu, tym bardziej, że bez względu na wybór materiału wiąże się zazwyczaj z dużymi kosztami. Jednak konieczne jest chronienie się przed nadmierną ekspozycją na promienie słoneczne, co umożliwiają duże parasole lub tzw. żagle, czyli płachty nieprzeziernego materiału w kształcie żagla.

Planując urządzenie tarasu, warto także zainwestować w sprzęt owadobójczy czy choćby specjalne zapachowe świece, odstręczające niepożądanych skrzydlatych gości. Urządzając taras, miejmy na względzie komfort użytkowania i wybierajmy tylko te materiały, które są trwałe i odporne na działanie niskich i wysokich temperatur, opady atmosferyczne i promieniowanie UV.

webart