Jak uprawiać krzewy i drzewa owocowe?

Własny sad to marzenie niejednego miłośnika owoców. Nie każdy dysponuje jednak odpowiednią powierzchnią, aby móc to marzenie spełnić. W przypadku mniejszego ogrodu, bardzo dobrym wyjściem z sytuacji jest uprawa jednego, lub kilku krzewów albo drzew owocowych, które odpowiednio zadbane – odwdzięczą się plonami.

Kiedy sadzić krzewy i drzewa owocowe?

Rośliny owocowe sadzi się zazwyczaj jesienią lub wczesną wiosną. Jeśli chodzi o jesień, to najkorzystniejszy będzie czas od października do pojawienia się pierwszych mroźnych dni. Drzewa i krzewy posadzone do końca listopada powinny zakorzenić się jeszcze przed zimą.

Jeżeli na porę sadzenia wybierze się wiosnę, to trzeba zdążyć przed wypuszczeniem przez rośliny pąków. Należy także pamiętać o regularnym podlewaniu, ponieważ wiosenne miesiące mogą być za suche dla roślin owocowych.

Roślinami, które powinny być sadzone jesienią, są między innymi:

 • agrest,
 • aronia,
 • jabłoń,
 • malina,
 • jeżyna bezkolcowa,
 • orzech włoski,
 • porzeczki.

Wiosną zaś zakorzenią się chętnie:

 • wiśnia,
 • jagoda kamczacka,
 • grusza,
 • czereśnia,
 • brzoskwinia.

Gdzie posadzić rośliny owocowe?

Wybór miejsca do zasadzenia krzewów i drzew owocowych jest bardzo ważny, ponieważ zarówno oświetlenie, gleba, jak i ogólne warunki atmosferyczne, mają ogromny wpływ na prawidłowy rozwój roślin i smak owoców.

Wybrane miejsce powinno być osłonięte przed wiatrem, ponieważ niektóre rośliny są bardziej wrażliwe na temperaturę niż inne (na przykład winorośl, morele i nektarynki).

Drzewa i krzewy owocowe powinny mieć odpowiedni dostęp do słońca, które odgrywa kluczową rolę w procesie dojrzewania ich owoców. Należy zaś unikać umiejscawiania roślin w zagłębieniach terenu, gdzie zazwyczaj jest ciężka i podmokła gleba oraz niskie temperatury.

pH gleby

Kolejną istotną kwestią przy sadzeniu roślin owocowych, jest upewnienie się, że wybrane miejsce posiada odpowiedni odczyn gleby, czyli pH. Każda roślina preferuje inną kwasowość gleby, dlatego najlepiej jest zapoznać się z wszystkimi informacjami, dotyczącymi uprawy konkretnego gatunku, przed jego posadzeniem.

Drzewa i krzewy owocowe lubią lekkie gleby, które przepuszczają powietrze i są bogate w próchnicę. Przed zasadzeniem rośliny, powinno się odkwasić glebę i przekopać ją z kompostem. Aby sprawdzić pH gleby, można skorzystać z kwasomierza i jeśli podłoże nie będzie dostatecznie kwaśne, warto je zakwasić – na przykład torfem.

Jak zasadzić krzewy i drzewa owocowe?

Rośliny owocowe powinny być przede wszystkim zasadzone głębiej, niż miało to miejsce w szkółce. Jeśli chodzi o drzewa, zaleca się, aby były to 2-3 centymetry więcej, natomiast w przypadku krzewów 5-8 cm.

Najpierw należy wykopać dołek, a następnie zalać go wodą i kiedy ta wsiąknie, włożyć sadzonkę i zasypać ją ziemią. Miejsce wokół rośliny trzeba mocno udeptać i zwrócić uwagę na to, czy roślina została posadzona prosto. W innym przypadku może się źle przyjąć lub rosnąć krzywo.

webart