Suszone kwiaty w ramce – kreatywna dekoracja

Kwiaty z naszego ogrodu mogą cieszyć oko nie tylko w sezonie, ale także poza nim. Jak to zrobić?

Wystarczy je umiejętnie wysuszyć i oprawić, na przykład w ramki. Tak wykonane dekoracje będą wspaniałą ozdobą domu, a my będziemy mogli cieszyć się różnokolorowymi kwiatami przez cały rok.

Suszenie kwiatów krok po kroku

Niezbędną rzeczą, bez której nie oprawimy naszych kwiatów, są oczywiście ramki. Ich wybór na stronach internetowych jest naprawdę ogromny, więc na pewno znajdziemy coś dla siebie.

Oprócz ramki, musimy przygotować także coś, co będzie pochłaniało wilgoć z naszych kwiatów. Odprowadzanie wody z roślin jest bowiem pierwszym krokiem podczas ich suszenia.

Jeśli korzystamy z metody wysuszania na płasko, to możemy użyć w tym celu zwykłego ręcznika papierowego lub kartki papieru (zeszyt lub książka). Korzystając z książki należy jednak uważać, ponieważ podczas odprowadzania wilgoci, kartki mogą się nieco pofalować. Im grubszy i bardziej porowaty papier, tym lepiej.

Układanie i sortowanie kwiatów

Kwiaty możemy suszyć zarówno z łodygami, jak i bez nich, pozostawiając same „główki”. Im cieńszy jest kwiat, tym lepiej się wysuszy. To od nas zależy, jak będzie wyglądać nasza kompozycja.

Rośliny na papierze należy układać w taki sposób, aby ta ładniejsza strona kwiatu skierowana była do dołu. W ten sposób zachowamy ją w nienaruszonym stanie.

Kwiaty możemy posortować według grubości i suszyć na osobnych warstwach, tak przeprowadzony proces da nam najlepsze efekty.

Odpowiedni nacisk

Bez nacisku o odpowiednim ciężarze, nasze kwiaty nie będą wyglądały tak, jak tego oczekujemy.

Abyśmy mogli je oprawić w ramki, powinny się suszyć pod naciskiem grubych książek (najlepiej ciężkich encyklopedii) lub w specjalnej prasie do tego przeznaczonej. Koszt takiej prasy nie jest jednak zbyt niski i używa się jej raczej do hurtowego suszenia kwiatów.

Najłatwiejszym sposobem jest więc ułożenie kwiatów między kartkami papieru i przyciśnięcie ich jak najcięższymi książkami.

Cierpliwość

Kluczem do sukcesu jest między innymi cierpliwość. Im grubsze kwiaty, tym więcej mają w sobie wody i tym samym dłużej się suszą.

Przybliżony czas suszenia drobnych kwiatów to około dwa tygodnie, a tych większych i grubszych jak na przykład róże, wynosi już około czterech.

Niecierpliwych ostrzegamy: niedosuszone kwiaty mogą się zmarszczyć i pofalować, a efekt będzie odwrotny od zamierzonego. Lepiej poczekaj dłużej, niż się pospieszyć i zmarnować cały dotychczas poświęcony czas.

Oprawianie w ramki

Ostatnim i chyba jednym z najprzyjemniejszych etapów suszenia kwiatów, jest oprawianie ich w ramki.

Możemy użyć do tego celu taśmy dwustronnej lub kleju. I gotowe!

webart