Jaką kosiarkę wybrać?

Zadbany trawnik to chyba najlepsza wizytówka każdego ogrodu. Chcąc zaś cieszyć się z równo przystrzyżonej trawy przy domu, trzeba mieć do tego odpowiedni sprzęt. Jaką więc kosiarkę do trawy wybrać?

Jaki typ kosiarki wybrać?

Kosiarka spalinowa jest najdroższa, ale również najbardziej wydajna. Taki sprzęt szybko przystrzyże trawniki o sporych gabarytach, przekraczające 500m2. W dodatku kosiarka spalinowa cechuje się wytrzymałością i poradzi sobie w trudnych ogrodach, np. takich o pochylonej powierzchni.

Elektryczna wersja kosiarki jest mniej efektywna, z drugiej strony koszty jej nabycia oraz eksploatacji są niższe niż w przypadku spalinowego odpowiednika. Zaletami kosiarki elektrycznej są także, mniejszy hałas i większa ekologiczność. Zwykle zaleca się używanie takich kosiarek przy trawnikach średniej wielkości, czyli takich, które mają około 300m2.

W przypadku mikro trawników, tj. takich, których powierzchnia ma do około 100m2, najlepszym wyborem okazać mogą się kosiarki ręczne. Koszt ich nabycia i używania jest bowiem bardzo niski, a przy niewielkiej powierzchni koszenia nawet koszenie ręczną kosiarką zajmuje mało czasu. Do plusów kosiarek ręcznych zalicza się również ich bardzo małą wagę oraz niemal zerowy hałas, jaki generują.

Na co jeszcze zwrócić uwagę, kupując kosiarkę?

Wybór rodzaju kosiarki ma fundamentalne znacznie, zanim jednak wybierze się konkretny model, to warto także zwrócić uwagę na:

  • Pojemność zbiornika na trawę – można nabyć kosiarki, które w ogóle nie są wyposażone w pojemnik, co jednak znacznie wydłuża pracę. Dobra kosiarka powinna więc posiadać możliwie największy pojemnik na trawę.
  • Możliwość regulacji – dobra kosiarka powinna umożliwiać swobodną manipulację wysokości uchwytów, kółek itp., dzięki czemu każda osoba będzie mogła zwiększyć ergonomię pracy, co sprawi że koszenie trawnika może stać się wręcz przyjemnością.
  • Moc – im jest ona większa, tym praca szybsza i bardziej wydajna. Ma to spore znaczenie zwłaszcza w przypadku nieregularnych trawników.
  • Waga – chcąc skosić trawnik szybko i bezproblemowo, a przy tym nie nabawić się przeciążenia organizmu, dobrze jest zwrócić uwagę na to, aby kosiarka nie była zbyt ciężka. Ma to szczególne znacznie w przypadku kosiarek spalinowych, które wraz z paliwem potrafią ważyć naprawdę sporo.
  • Powierzchnia tnąca – kosiarki o większej powierzchni tnącej pozwolą na skoszenie większej powierzchni za jednym ruchem, a więc przyczynią się do szybszego zakończenia prac. Warto jest także zwrócić uwagę na typ nożyc, w jakie wyposażony jest dany sprzęt.
  • Użyte materiały – kosiarka to inwestycja, która powinna posłużyć na lata. Warto więc sprawdzić, z jakich surowców został stworzony dany sprzęt, a szczególnie spód kosiarki, który jest narażony na uszkodzenia oraz wilgoć. Gruba, a najlepiej aluminiowa blacha jest tym, czego powinno się szukać w kosiarce.

W praktyce jest jeszcze wiele czynników, na które warto zwrócić uwagę w czasie zakupu kosiarki. Odpowiedni sprzęt powinien się charakteryzować wysokim stopniem bezpieczeństwa, a także zapewniać długi okres gwarancji.

Warto zwrócić uwagę również na kwestie praktyczne związane z użytkowaniem kosiarki, czyli to, czy jej rozmiar nie jest zbyt duży, aby można było ją przechowywać w wybranym miejscu, a także to, jak daleko od domu znajduje się najbliższy punkt naprawy kosiarek danego producenta.

webart