Jak wybrać odpowiednią podkaszarkę?

Podkaszarka to urządzenie, za pomocą którego, skosimy trawę tam, gdzie tradycyjna kosiarka nie dosięgnie. Choć podkaszarki nie zawsze są absolutnie koniecznym sprzętem, to ich użycie może sprawić, że dany ogród będzie wyglądać naprawdę zachwycająco.

Jaką podkaszarkę wybrać?

Podkaszarka jest znacznie mniejszym i lżejszym urządzeniem od typowej kosiarki. Z tego powodu jej powierzchnia tnąca jest znacznie mniejsza, ale za to można za jej pomocą sięgnąć w niemal każdy zakamarek ogródka.

Podkaszarki zwykle używa się więc po zakończeniu pracy kosiarką w trudno dostępnych miejscach np. przy ogrodowym skalniku. Przy trawnikach o bardzo małej powierzchni podkaszarki mogą nawet w pełni zastąpić kosiarki.

Warto pamiętać, że można w ogóle zrezygnować z używania podkaszarki, a i tak cieszyć się zadbanym ogrodem. Jeśli jednak komuś marzy się naprawdę imponujący trawnik, to użycie podkaszarki może w tym bardzo pomóc.

Kiedy warto nabyć podkaszarkę elektryczną?

Podobnie jak w przypadku kosiarek, tak i na rynku podkaszarek dostępne są zarówno te w wersji elektrycznej jak i spalinowej. Wybierając podkaszarkę elektryczną można sporo zaoszczędzić, zarówno przy jej zakupie, jak i podczas eksploatacji. Sprawdzą się one przy małych i średnich trawnikach, w których nie występuje wiele trudno dostępnych miejsc.

Podkaszarki elektryczne dostępne są także w wersjach kablowych i akumulatorowych. Te pierwsze są tańsze, ale ich używanie jest mniej wygodne, a przy tym istnieje niebezpieczeństwo przecięcia kabla. Trzeba też pamiętać, że konieczne może być nabycie kabla o odpowiedniej długości. Kupując je warto jest zwrócić uwagę na pojemność akumulatora, czyli na to, jak długo będą wstanie pracować na jednym naładowaniu.

W jakich przypadkach sprawdzą się podkaszarki spalinowe?

Używanie podkaszarki spalinowej znacznie przyspiesza pracę, szczególnie w przypadkach trawników trudnych, czyli takich, które np. pokrywają pochyły teren lub też w dużym obszarze przylegają do drzew, bram, ogrodzeń, nierównych powierzchni. Podkaszarki spalinowe cechują się bowiem znacznie większą mocą aniżeli te działające na prąd.

Trzeba sobie jednak zdawać sprawę z minusów związanych z używaniem podkaszarek spalinowych, które to są droższe zarówno pod względem ceny nabycia, jak i kosztów używania, a w dodatku korzystanie z nich może być nieco trudniejsze i wymagać siły i sprawności fizycznej.

W przypadku podkaszarek spalinowych konieczne okazuje się także używanie pasów podtrzymujących, które mają na celu zmniejszyć obciążenie dla osoby koszącej.

Wybierając podkaszarkę elektryczną, czy też spalinową należy zwrócić uwagę na specyfikację techniczną danego sprzętu. Ważna jest tutaj moc sprzętu, możliwość swobodnej regulacji uchwytu i drążka, typ zastosowanej głowicy, materiał, z której zbudowana jest podkaszarka, a także kilka innych parametrów.

webart