Czy warto sadzić chryzantemy w ogrodzie?

Chryzantemy to kwiaty, które można spotkać w wielu polskich ogrodach. Upiększają one krajobraz głównie porą jesienną, a ich nieszablonowy wygląd przypada do gustu wielu ludziom.

Jak prawidłowo uprawiać chryzantemy?

Zastosowanie chryzantem jest spore, a spotkać je można np. na balkonach, jak i w przydomowych ogrodach. Warto też zastanowić się jaki rodzaj i kolor chryzantem będzie najlepiej pasował do danego otoczenia. Spotkać można np. białe, pomarańczowe, czy też czerwone odmiany.

Sadzić te kwiaty powinno się wiosną, kiedy temperatury nie spadają już poniżej 10 stopni. Najlepiej jest zaś wybrać silnie nasłonecznione miejsca oraz żyzną glebę.

Kiedy chryzantema już urośnie, także należy o nią zadbać, często konieczne okazuje się np. zastosowanie odpowiednich podpór i przycięć, dzięki którym roślina będzie rozwijać się prawidłowo.

Dlaczego warto mieć chryzantemy w ogrodzie?

Chryzantemy są ładne, choć wielu ludzi gustuje w nieco innych odmianach. Niektórym zaś chryzantemy kojarzą się wyłącznie z przystrajaniem cmentarnych nagrobków, a nie rośliną, która może cieszyć oko w przydomowym ogródku.

Warto jednak pamiętać o dużej zalecie chryzantem, czyli o tym, że rozkwitają późno, bo dopiero na jesień, kiedy więc już wiele ogrodów przybiera szary i ponury wygląd, to ten bogaty w chryzantemy jest w fazie pełnego rozkwitu.

webart