Czy warto mieć brzozy w ogródku?

Brzozy to drzewa, które można powszechnie spotkać na terytorium całej Polski. Warto także pamiętać, że można je posadzić w przydomowym ogrodzie, ponieważ te piękne rośliny nie są zbyt wymagające, a mogą dodać sporo uroku całej nieruchomości.

Wady i zalety brzóz w ogrodzie

Brzoza urośnie praktycznie w każdych warunkach, nawet zacienionych, mało wilgotnych i na piaszczystych glebach. Osiąga spore rozmiary, daje cień i potrafi się świetnie wkomponować w niemal każdy ogród.

Z drugiej strony wielu ogrodników, którzy już posadzili te drzewa, zwraca również uwagę na problemy z nimi związane. Przede wszystkim brzoza ma silne właściwości alergiczne, po drugie, brzozy potrafią rozsypać po całym ogrodzie nasiona.

Kiedy sadzić i jak dbać o brzozy?

Zaleca się, aby brzozy sadzić na koniec jesieni, jednak jeszcze przed nadejściem mrozów. Bardzo często konieczne jest także ich odpowiednie podparcie, ponieważ w innym przypadku mogą one rosnąć niezupełnie pionowo, a z czasem zostać przewrócone przez wiatr.

Posadzona brzoza nie wymaga później dużego nakładu pracy. Warto jednak zadbać o to, żeby podlewać ją w czasie suszy, a także sprawdzać, czy nie stała się obiektem ataku mszyc, ani też innych szkodników. W takich przypadkach należy jak najszybciej pozbyć się ich, używając odpowiedniego preparatu.

webart