Co warto wiedzieć na temat tulipanów?

Jak wygląda tulipan wie chyba każdy, nawet osoby, które kompletnie nie znają się na roślinach i ogrodnictwie. Duży, charakterystyczny i piękny kwiat tulipana potrafi ozdobić każdy ogród. Co jednak warto wiedzieć na temat uprawiania tulipanów w przydomowym ogródku?

Jak uprawiać tulipany?

Kwiaty tulipana zdobią ogród głównie na wiosnę, a wyróżnić można naprawdę wiele odmian tulipanów, o różnym wyglądzie i kolorystyce. Dużym ich plusem jest także to, że można je uprawiać z łatwością, ponieważ potrafią się one przystosować do wielu warunków.

Warto jednak zadbać o ich właściwą pielęgnację, tak aby wykorzystać w pełni ich potencjał. Z tulipanów powinno się więc usuwać przekwitłe kwiaty, a w porach suszy także i podlewać. Kiedy bowiem w tulipanach zaczynają usychać liście, to kwiat ten może szybko całkowicie zwiędnąć.

Na ogół zaleca się sadzić tulipany na przełomie września i października, pamiętając o tym, aby ich cebulki usadowić odpowiednio głęboko w ziemi, czyli niżej niż tuż przy powierzchni. Tulipan najbardziej rozkwitnie w silnie nasłonecznionym miejscu, dlatego warto go posadzić od niezacienionej, południowej strony. Ważne jest także to, aby tulipan rósł na żyznej i nieprzesuszonej glebie. Zaleca się także, aby przed ich posadzeniem dodać do gleby odpowiedni nawóz.

Każdy ogrodnik powinien także zastanowić się jaki rodzaj tulipana będzie najlepiej pasował w danym terenie. Wybór w tej kwestii jest zaś ogromny, ponieważ poszczególne rodzaje tulipanów różnią się między sobą pod wieloma względami, takimi jak rozmiar i kształt kwiatów, różnią się też kolorystyką.

Jaki wpływ na masową kulturę wywarły tulipany?

Tulipany są masowo uprawiane w wielu rejonach na świecie i to już od setek lat. Historycy uważają, że po raz pierwszy zaczęto je uprawiać na bliskim wschodzie, a w Europie od około XVI wieku naszej ery. Tuż po ich pojawieniu się na starym kontynencie, zapadła na nie moda, a do dziś kwiaty te są tak popularne, że Holandię zwykło się określać jako kraj tulipanów.

webart