Dąb – czy warto posadzić drzewo męskości w ogrodzie?

Popularne powiedzenie mówi, że prawdziwy mężczyzna powinien w życiu spłodzić syna, zbudować dom i posadzić drzewa. W tej ostatniej kwestii warto jest zwrócić uwagę na dąb, czyli szlachetne drzewo, które zdobi ogród przez dziesięciolecia.

Czy dąb w ogrodzie to dobry pomysł?

Dąb może pasować do niemal każdego ogrodu, o ile tylko wybierze się gatunek dopasowany do danej nieruchomości. Dęby mogą być bowiem różne, szczególnie pod względem rozmiarów, a niektóre z nich potrafią osiągnąć potężną, wręcz przytłaczającą wielkość, o ile zasadzi się je w małym ogrodzie.

Sadząc dąb trzeba liczyć się także z konsekwencjami i np. koniecznością corocznego zbierania ogromnej ilości liści. Jednak dąb w ogrodzie potrafi się odwdzięczyć, po pierwsze tym, że daje mnóstwo cienia, a po drugie tworzy niepowtarzalny klimat w ogrodzie. Warto też zdawać sobie sprawę z długowieczności tego drzewa, dąb może zdobić ogród przez wiele dziesiątek lat.

Ciekawe jest również symboliczne znaczenie tego drzewa, czyli męskość i potęga. W pradawnych religiach dąb był postrzegany nawet jako boskie drzewo. Trudno się temu dziwić, biorąc pod uwagę majestatyczność oraz długowieczność tego drzewa.

Dąb wywarł również ogromny wpływ na polską kulturę, a wiele miejscowości, czy też dzielnic ma nazwę właśnie od tego drzewa. Do dziś dąb lub jego liście znajdują się w herbach polskich miast i gmin.

Dąb miał także nie tylko estetyczne zastosowanie, ale używano i dalej używa się go np. w przemyśle meblarskim, a korę dębu wykorzystywano także i w celach leczniczych.

Gdzie posadzić i jak pielęgnować dąb?

Dęby potrzebują odpowiednich warunków i właściwej opieki, aby osiągnąć wielki rozmiar i majestatyczny wygląd. Przede wszystkim ważne jest to, aby zapewnić im odpowiednio dużą ilość światła. Warto też myśleć długoterminowo i mieć świadomość, że mała sadzonka z upływem lat zamieni się w potężne drzewo, które wymaga odpowiednio dużej przestrzeni. Nie warto więc sadzić dębu tuż przy budynkach, płocie lub ogrodzeniu, bo z czasem rosnące drzewo może je zacząć uszkadzać.

Poszczególne odmiany dębów mają także inne wymagania dotyczące poziomu wilgotności oraz żyzności gleby. Pieczołowicie trzeba dbać w szczególności o młode okazy, które mogą być bardzo wrażliwe na suszę, czy też ataki szkodników. Glebę wokół niedawno zasadzonych dębów trzeba więc cyklicznie nawozić.

Przycinając dęby także należy zachować szczególną ostrożność. Kiedy się to robi, koniecznie należy pamiętać, o tym, aby miejsce cięcia zabezpieczyć odpowiednim środkiem.

webart